Dom z rynku pierwotnego a wtórnego - co bardziej się opłaca?
Kupienie domu to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Jak podjąć ją dobrze? Na początek zdecyduj, czy dom ma być z rynku wtórnego, czy pierwotnego. Co to za różnica?
Rynek pierwotny a wtórny – różnice
Rynek pierwotny to określenie na budynki nowe, które nie były jeszcze przez nikogo zamieszkiwane. Są to obiekty pochodzące wprost od dewelopera. Oferty mogą dotyczyć inwestycji w różnych fazach powstawania – od tego zależeć będzie termin oddania obiektu do użytku. To jedna z najważniejszych rzeczy, jakie musisz wziąć pod uwagę, kupując dom na rynku pierwotnym. Jeżeli zależy Ci na jak najszybszym wprowadzeniu się do mieszkania, wybierz takie, którego budowa została już ukończona i posiada pozwolenie na przekazanie do użytku. W przypadku, gdy to długi czas oczekiwania jest na Twoją korzyść, możesz zdecydować się na zakup budynku, nad którym prace dopiero się rozpoczynają. Zwykle są to nieruchomości w dobrej cenie. Opcją pośrednią jest inwestycja w dom w stanie deweloperskim – czyli takim, w którym możesz samodzielnie zdecydować o aranżacji wystroju.
Z rynkiem wtórnym można spotkać się przy zakupie obiektu, który ma już właściciela – są to lokale używane. Domy takie są zazwyczaj wykończone i urządzone. Aby dostosować je do własnych potrzeb, konieczne są więc dodatkowe inwestycje w renowacje i remonty.
Dom z rynku pierwotnego – zalety
Największą zaletą domu z rynku pierwotnego jest jego nowość i doskonały stan techniczny. Co więcej, wyspecjalizowany w rynku nieruchomości deweloper zapewnia transparentność i solidność prawnych procesów zakupu. Nie mniej ważna jest oczywiście możliwość łatwego dostosowania wystroju wnętrz do własnych upodobań.
Dom z rynku wtórnego – zalety
Nie da się ukryć, że domy z rynku wtórnego często mają atrakcyjne ceny – I jest to ich największą zaletą. Wybierając taki obiekt pamiętaj jednak, aby dokładnie i fachowo zbadać jego stan techniczny – niezbędne remonty często okazują się niespodziewanym kosztem przewyższającym wartość lokalu.